Je vrtulník šťavnatý cíl? O jeho záludnosti se strakoničtí vojáci přesvědčili při výcviku v Boleticích

Vrtulník vs. protiletadlový komplet
  • 4.4.2025
  • Jana Samcová

Strakoničtí vojáci z 252. protiletadlového raketového oddílu se připravují na přezkoušení dle standardů NATO – TACEVAL, které je čeká za necelé dva měsíce. Své dovednosti pilovali i při cvičení v Boleticích, kde jim vzdušného protivníka simulovaly drony, vrtulníky a stíhací letouny. 
 

Úkolem vojáků ze strakonického 252. oddílu je bránit pozemní jednotky před útoky ze vzduchu. Při výcviku v Boleticích jim vzdušného protivníka simulovalo množství prostředků, tedy i vrtulníky.

 

V rovinatém terénu je pro nás vrtulník šťavnatý cíl. S ohledem na jeho rozměry a rychlost pohybu, nemáme problém jej zachytit a vést na něj palbu. Jiná situace ale nastává v kopcovitém nebo hornatém terénu. Vrtulník může díky svým manévrovacím schopnostem obratně využívat členitý terén, aby se skrytě přesunul k objektu, který naše protiletadlová jednotka brání,“ objasnil velitel 252. protiletadlového oddílu podplukovník Petr Řezníček.

 

Vrtulník jako záludný soupeř

 

Přestože vrtulník může být, za těchto podmínek, pro protiletadlovce záludným soupeřem, vojáci mu mohou čelit vhodně zvolenou taktikou. „Při rozmísťování našich prostředků bereme v úvahu i terénní nerovnosti a snažíme se předvídat náletové směry a koridory, ze kterých nám hrozí nebezpečí,“ přiblížil podplukovník Řezníček taktiku jednotek pozemní protivzdušné obrany.
 

Strakoničtí vojáci působili i proti bojovým letounům, které ve vysoké rychlosti prováděly zteče na bráněné objekty. Zdokonalovali se také v zachytání bezpilotních prostředků, které v současných konfliktech představují vážnou hrozbu. „V případě bojových letounů hrajeme o čas. V důsledku rychlosti, kterou se pohybují, máme pár sekund na to, abychom zachytili cíl a předali informace o něm na palebnou jednotku, která na něj následně vede palbu. Drony mají menší rozměry než letouny, ale zase nedosahují takové rychlosti, takže máme více času k jejich zachycení,“ vysvětlil podplukovník Řezníček.

 

Spolupráce napříč vzdušnými silami
 

Vojáci při cvičení spolupracovali se všemi leteckými základnami českých vzdušných sil. Protivníka strakonickým vojákům simulovaly bojové letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva a vrtulník Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva. Kbelská 24. základna dopravního letectva pro potřeby cvičení vyčlenila vrtulník W-3A Sokol.

 

Podle podplukovníka Řezníčka se spolupráce s vrtulníkáři neomezuje pouze na to, že vojákům simulují vzdušného protivníka. „S příslušníky 22. základny vrtulníkového letectva pravidelně cvičíme přepravu našich družstev, i se zbraňovými systémy RBS-70 a RBS-70NG, pomocí vrtulníku a jejich zasazení do prostoru operace,“ doplnil Řezníček.

 

Nejen ničení nepřátelských vzdušných cílů

 

Strakoničtí vojáci procvičovali i další činnosti, které samotnému boji předcházejí nebo s ním souvisejí. Prováděli tak rekognoskaci terénu, cvičili zaujímání palebného postavení, zdokonalovali se v maskování a prověřovali také spojení a datový tok mezi místem velení a podřízenými jednotkami.
 

Přezkoušení, které jednotku čeká letos v květnu, má ověřit, jestli jsou vojáci vycvičení a připravení plnit úkoly ve prospěch brigádního úkolového uskupení. „Jako jednotka pozemní protivzdušné obrany nesestřelujeme pouze nepřátelská letadla. Naši vojáci musí ovládat široké spektrum činností, které jde ruku v ruce s operačním nasazením, ať už se jedná o logistické zabezpečení, force protection (ochranu sil) a další úkoly,“ dodal podplukovník Petr Řezníček s tím, že přezkoušení dle programu NATO TACEVAL prověří jednotku komplexně podle všech těchto hledisek.


 

Foto: autor

 

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice